Boran Deresi Islah Edildi

Boran Deresi Islah Edildi

11 Ağustos 2016 432 views 0

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, MASKİ Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan Atıksu Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulundu. MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanları ile birlikte Atıksu Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulunan Başkan Çakır, Arıtma Tesisi’nde yenile ve revizyon çalışmasının yapıldığını söyledi. Battalgazi İlçesi Boran Mahallesi’nde bulunan Boran Deresi’nin ıslah edildiğini kaydeden Başkan Çakır, 10 dönümlük yerin ağaçlandırılarak piknik alanına çevrileceğini ifade etti.

Göçmenler: Nefes Alamıyorduk

Bölgede yaşayan ve eski halini çok iyi bilen mahalle sakinlerinden Şükrü Göçmenler, Başkan Çakır’ın inceleme yaptığı sırada yanına gelerek Boran Deresi’nin eski halini anlattı. Balık ölümlerinin yaşandığı derenin suyunun kullanılmaması için yetkililerin defalarca uyarılarda bulunduğunu aktaran Göçmenler, “Bu alanın eski hali çok kötüydü. Kokudan duramıyorduk. Buranın suyunun kullanılmaması yönünde yetkililer bizleri uyarıyorlardı. Ölüme kadar bile götürebilir deniliyordu. Biz bisikletlen bile buradan geçerken nefesimizi tutarak geçiyorduk. Şimdi ise yapılan çalışmalar ile çok mükemmel bir görünüme kavuştu. Dolgu yapılan bu alanın ağaçlandırılarak piknik alanı gibi vatandaşların hizmetine sunulması gerçekten çok güzel olur. Bu bölge insanının böyle bir alana ihtiyacı var. Bu alanın düzenlenmesinde emeği geçenlerden Allah razı olsun. 15 Temmuz Darbe girişimi sırasında göstermiş olduğunuz dik duruşunuzdan dolayı da sizleri kutluyorum. Allah sizlerden razı olsun” dedi.

Dr. Özgür Özdemir: Tesis % 100 kapasiteyle çalışmaktadır

Boran Deresi’nin incelenmesinin ardından Atıksu Artma Tesisi’nde de incelemelerde bulunan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, MASKİ Genel Müdürü, Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanları ile değerlendirme toplantısı yaptı. Tesisin işleyişi hakkında bilgiler veren MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, 2016 yılının ilk 6 ayında Atıksu Arıtma Tesisi’ne giren toplam atıksu miktarının 23 milyon 824 bin metreküp olduğunu kaydederek, “Tesisimizin bakım-onarım, yenileme ve revizyon çalışmalarını yapıyoruz. Gerekli çalışmaların ardından tesisimizi % 100 kapasiteyle çalışıyor. 2016 yılının ilk 6 ayında Atıksu Arıtma Tesisi’ne giren toplam atıksu miktarı 23 milyon 824 bin metreküptür. Tesisimizden çıkan arıtılmış su miktarı ise 23 milyon 692 bin metreküptür. Arıtılan suyun içinde ilk 6 ayda 14 milyon 744 bin ton çamur çıktı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır’ın çizmiş olduğu vizyon doğrultusunda daha temiz bir Malatya için çalışmalarımız aralıksız devam edecek” diye konuştu.

Başkan Çakır: Boran Deresi Piknik Alanı Olacak

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, Boran Mahallesi’nde bulunan Boran Deresi’nde yapılan ıslah çalışmaları hakkında bilgiler vererek, sıkıntının tamamen ortadan kaldırıldığını söyledi. Başkan Çakır, “Atısu Arıtma Tesisimizde Genel Müdürümüz ve Daire Başkanlarımız ile birlikte inceleme ve değerlendirme toplantısı yapacağız. şu anda arıtma tesisimizde iki yıldır bir revizyon ve yenileme çalışmaları yapılıyordu. Şu an Arıtma tesisimiz son derece verimli bir şekilde çalışmaktadır. Atıksu Arıtma Tesisimizden çıkan suyun Boran Toygar bölgesinden baraja ulaşım noktasında suyun dağınık bir şekilde yayılmasının getirmiş

olduğu sıkıntılar vardı. Burada zaman zaman durağan sudan kaynaklanan koku oluşuyordu. Burası ile ilgili olarak DSİ ile birlikte hazırlamış olduğumuz bir projemiz vardı. O da şu anda belli bir aşamaya getirildi. Buradaki toprak dolgular yapıldı. Daha önce yaşanan sıkıntı tamamen ortadan kaldırılmış oldu. Buranın taş duvarının örülmesi ile birlikte oluşan yaklaşık 10 dönümlük alanı da ağaçlandırarak vatandaşlarımızın oturup dinlenecekleri, piknik yapabilecekleri bir alana dönüştürülmüş olacak. Arkadaşlarıma yaptıkları çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ