Büyükada’nın Kanayan Yarası

Büyükada’nın Kanayan Yarası

03 Ekim 2016 518 views 0

“Malatyalı Necla Arca Ekici” 30 senedir İstanbul Büyükada da ikamet eden Necla Arca Ekici,zihinsel engelli oğlu Murat Arca ile yaşam mücadelesi veriyor.

Büyükada’nın kanayan yarası olarak nitelendirilen Arca Ailesi ile yaşamına ve yaşadıklarına dair hikayesini ilk kez Hakan Yağız Bozdemir ile konuştu. Necla Hanım sizi kısaca tanıyabilir miyiz? İstanbul Büyükada da ikamet ediyorum.Benim zihinsel engelli bir oğlum var.Bize hiç kimse yardımcı olmuyor.Bunu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan duysun,bunu Başbakanımız Binali Yıldırım duysun,bunu Sağlık Bakanlığı duysun.Suriyelilere yardımcı oldukları kadar benim Oğluma da yardımcı olsunlar.

Büyükada da bizi çok rahatsız ediyorlar,polisi çağırıyorum bana “sen karakola gel,yaş tahtayı,kuru tahtayı görürsün” şeklinde konuşuyorlar.Oturduğum ev Milli Emlak’a ait bir ev ve burda beni hiç rahat bırakmıyorlar.Oğlum Murat 6 yıldır yatalak olarak yaşam mücadelesi veriyor.Daha önce Büyükada Belediyesinin verdiği evi su bastığı için 68 gün bir bankın üzerinde yattık ve bize kimse sahip çıkmadı.Kaymakamlığa gittim ve beni hiç konuşturmadılar.Kaymakam Bey bana ” Çık Çık Çık dışarı,bu kadını bir daha buraya almayın” dedi.

O binadan nasıl indiğimi hatırlamıyorum ve çok kötü oldum.Eve geldim 8 gün oğlumla evde aç susuz kaldık.Başbakan Binali Yıldırım Açıklamasında ” bu Suriyelilerin hali ne olacak” diyor.Peki soruyorum benim oğlumun hali ne olacak? “Ambulans 2 Saat Sonra Geldi” Ben tansiyon,şeker ve kalp hastasıyım.Kaymakam Bey beni makamından kovduktan sonra eve geldim çok hastalandım.Saat 10.00 da ambulansı aradım,ambulans 12.00 da geldi.Ben Sağlık Bakanlığı’nı kime şikayet edeyim.Oğlum 6 senedir banyo yapmıyor,saçını,sakalını,tırnağını kestirmiyor.Sağlık Bakanlığı,Sosyal Hizmetler nerede,neden bizi görmüyorlar. “Bir Parmağınızı da Benim Oğlum İçin Kaldırın” Suriyeliler için 4 parmağınızı kaldırıyorsunuz,bir parmağınızı da benim oğlum için kaldırın diyen Arca Ailesi sitemini dile getirdi. Karşı komşularım devletin,Milli Emlak’ın yerini işgal etmişler.Kaçak elektrik kullanıyorlar,ben devletin malına sahip çıkıyorum diye bana düşman oldular,sürekli rahatsız ediyorlar iddiasında bulundu.

Hayatınızı nasıl idame ettiriyorsunuz? Benim sadece oğlumun engelli maaşı var ve onunla hayata tutunmaya çalışıyoruz.Zaten hiçkimseden maddi bir talebim yok,manevi olarak yanımızda olsunlar,devletimiz bize sahip çıksın istiyorum.Sağlık Bakanlığı’nı arıyorum bana telefon numarası veriyor ve aradığımda kimseye ulaşamıyorum.Benim oğlum için sosyal hizmet uzmanları,psikologlar göndermezler mi? “Ben Akıl Hastası Değilim” Çaldığım her kapı ve Ada Halkı beni akıl hastası ilan etmeye çalışıyorlar.

Ben akıl hastası değilim,oğlumun vasisiyim.Beş ayrı hastaneden sağlık raporum var.Şayet akıl hastası olsaydım vasi olabilir miydim? Peki ailenizden başka kimse yok mu size sahip çıkmadılar mı? Ben anayım Evladım.Olmaz mı var elbette.Babası da var,iki tane ablası da var.Babasını bazı kadınlarla evde yakaladım,hepsi bir olup bizi dövdüler ve sokağa attılar.Çocuğuma ben ölene kadar bakarım,sahip çıkarım.Eşime ve çocuklarıma Hakkımı helal etmiyorum.

Babası Oğluma hep işkence yaptı,yüzüne sıcak Çay döktü,öz baba bunları yapabilir mi? Ayrıca aslen Malatyalıyım.Malatya Drejan Aşiretine yakın akrabayım.Herkese koşan,yardım eden,Drejan Aşireti nerede?Neden kimse yanımızda değil.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ