Çocuklar İçin Aşhan Bacı Bez Bebekleri

Çocuklar İçin Aşhan Bacı Bez Bebekleri

03 Ağustos 2016 376 views 0

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Eğitim Merkezleri’nden (MABESEM)

Çocuklar İçin Aşhan Bacı Bez Bebekleri

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bünyesinde hizmet veren MABESEM kurslarında artık çocuklar için de bez bebek yapımına başlandı. “Aşhan Bacı Bez Bebekleri” olarak TSE tarafından tescillenen bez bebekler, çocukların oynayabileceği yeni bir modelle üretilmeye devam ediliyor.

Sanat Galerisi’ndeki Sanat Merkezi’nde Aşhan Bacı Bez Bebek Atölyesinde, Malatya yöresine ait kültürün bir simgesi olarak folklorik bez bebekler yapılıyor. Usta Öğretici Cevdet Bozdağ, bez bebeklerin gördüğü ilgi üzerine çocukların oynayabileceği bir model geliştirdiklerini anlattı. İçerisinde tel olmayan ve sadece folklorik süs olarak sergilenmesinin dışında çocukların rahatlıkla oynayabileceği model yeni bebekler yapmaya başladıklarını belirten Bozdağ, “Yaptığımız bu bebeklerle 2 yaşından 12 yaşına kadar çocuklar rahatlıkla oyun oynayabilir” dedi.

Zevkle yapılan bir iş

Kursiyerlerden Gülsen Pektaş, keyifle bez bebek atölyesine geldiğini kaydederek, “Kendi yöresel bebeklerimiz hem sağlık açısından hem ülke ekonomimize katkı anlamında önemli. Özellikle ev hanımlarının uğraşarak böyle bez bebek yapmaları aile bütçelerine destek olabileceği gibi yöresel kültürümüzü yaşatma anlamında da daha güzel olur. Bez bebekleri yapıyoruz ve çocuk gibi geri dönüp seviyorum ben. O kadar severek, zevkle yapılan bir iş. Bence çok güzel” dedi.

Bu imkânı sağladıkları için Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teşekkür eden Pektaş, “Bez bebekleri için Belediye Başkanımızdan veya ilgililerden satış yeri veya Pazar bulmalarını da istiyoruz. 67 yaşındayım. Tüm ev hanımlarına bu kursu tavsiye ediyorum. Evde oturacağımıza gelip bu kursa katılmalarını istiyorum. Yabancı menşeli bebekleri niye alalım? Çocuklarımıza bu sağlıklı bez bebekleri yapıp vermeliyiz” diye konuştu.

Üniversite öğrencisi Neslihan Bayar ise atölyeye staj amacıyla geldiğini ifade ederek, “Gazi Üniversitesi El Sanatları Bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Staj yapıyorum. Daha zevkli olduğu için bu atölyeye geldim. Bu bez bebeklerle yöremizin kültürünü yaşatıyoruz. Çocuklara da kültür ögelerimizi görmeleri açısından fırsat oluyor” diye konuştu.

“MersedesKadir”in de bez bebeği yapıldı

MABESEM bünyesinde 2009 yılından beri bez bebek atölyesinde üretim yapılıp kurs veriliyor. Yaklaşık 3 aylık eğitimler sonunda kursiyerlere belge de verilen atölyede, daha önce özellikle bindiği sopasıyla Malatya sokaklarında gezen meşhur “MersedesKadir”i betimleyen bez bebek çalışması da yapılmıştı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ