Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Anlatıldı

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Anlatıldı

20 Ekim 2016 425 views 0

Kadın Meclisine Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Anlatıldı

Malatya Büyükşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma ve Destek Merkezi ortaklığında kadın bilinçlendirme programları aralıksız devam ediyor.

Malatya Büyükşehir Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu konferans salonunda yapılan programda Kadın Meclisi üyelerine Aile Uzmanı/Sosyolog Elif Şengönül tarafından “Çocuklara Mahremiyet Bilinci Kazandırma” konusu anlatıldı.

Toplumumuzda mahremiyet eğitiminin farklı anlaşıldığını dile getiren Şengönül, mahremiyet eğitiminin, çocuklara duygularını yönetecek beceri ve eğitimin kazandırmak olduğunu söyledi.

Elif Şengönül, “Çocuklara mahremiyet eğitimi vermek sabır ve sebat isteyen bir iştir. Bu eğitimi vermenin en kolay yolu, çocukların gelişim dönemlerini öğrenmek, yaşlarına uygun bir dil kullanarak doğru bilgileri aktarmak ve yaşayarak örnek olmaktır.” dedi.

Şengönül, mahremiyet eğitiminin bebeklik döneminden itibaren başladığını ve 2 yaşından itibaren anne ve baba ile aynı yatakta uyulmaması gibi konulara dikkat edilmesi gerektiğini, 4 yaşından itibaren de çocuklara ayrı bir oda verilmesi ve odalarına girerken mutlaka izin istenmesi gerekliliğini vurgulayarak, 4 yaşından itibaren çocukların mahrem yerlerine dokunulmaması ve öperken, severken çocuktan izin alınmasını söyledi.

Çocukların her gördüğünü ve duyduğunu hafızasına aldığını ve uyguladığını vurgulayan Şengönül, “Televizyonda izlediği programlar ve internette girdiği sitelere dikkat edilmeli, özellikle çocukların oynadığı oyuncaklar ve izlediği çizgi filmler dikkatli seçilmedir. Elbise alınırken çocukların yaşlarına uygun alınmalı, anne ve babalar ev içinde giydikleri kıyafetlere, konuşmalarına ve hitaplarına dikkat etmelidir.”dedi.

Program sonunda Kadın Meclisi üyeleri konferanstan duydukları memnuniyeti dile getirerek Aile Uzmanı/Sosyolog Elif Şengönül’e çeşitli sorular yöneltip sunumlarından dolayı teşekkür ettiler.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ