Hayvan Üreticilerinin Su Sorunu Ortadan Kalkıyor

Hayvan Üreticilerinin Su Sorunu Ortadan Kalkıyor

09 Ağustos 2016 383 views 0

Büyükşehir Belediyesinden Hayvancılığa büyük katkı

Hayvan Üreticilerinin Su Sorunu Ortadan Kalkıyor

Yapmış olduğu yatırım ve hizmetlerde Malatya’nın daha modern bir görünüme kavuşmasını amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, Malatya’da tarım ve hayvancılığın gelişmesi için de vatandaşların yanında olmaya devam ediyor.

Malatya’da tarım ve hayvancılığın gelişmesi için birçok proje hazırlayan ve ilçelerde uygulamaya başlayan Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, meralarda hayvanların su ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla beton sıvat dağıtımı yapacak.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın girişimleri ile DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın Hayvancılık Altyapısının Geliştirilmesi Projesi kapsamında meralarda hayvanların su ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, 500 adet beton sıvat dağıtacak.

Konuyla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından verilen bilgilere göre; bölgemizde ve ilimizde hayvan refahı açısından sağlıklı hayvan yetiştirilmesi için, sağlıklı suyun temini ve kullanımı hayvancılığın gelişimi için önem arz etmektedir. Sularımızın hem küresel iklim değişikliğinden hem de bilinçsizce kullanmadan dolayı kaynak sularının azalması, mevcut yaylak ve meralar üzerinde bugüne kadar uygun sıvatların yapılmaması bölgemiz hayvancılığını olumsuz yönde etkilemiştir.

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca desteklenen proje tarımın ve hayvancılığın geliştirilmesi, hayvancılıktan yeteri düzeyde faydalanılması için çok önemlidir. Yapılan proje ile kaynak sularımızın heba olmaması amaçlanmaktadır. Hayvanlarımızın faydalanması, temiz su içmesi için bu sıvatları büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısı ve sürü sayısı, meraların topoğrafik yapısı, otlatma süresince su kaynağının kesilip kesilmediği, ihtiyacı olan kırsal mahalleler ile meralarda saha araştırması yapılarak belirlenmiştir.

Yapılan saha araştırmaları sonrasında Akçadağ, Arapgir, Arguvan, Battalgazi, Darende, Doğanşehir, Hekimhan, Kuluncak Yazıhan, Yeşilyurt ilçelerinde toplam 500 adet sıvat dağıtımı yapılacak.

İlçelere göre sıvat dağıtım listesi

İlçe Adı Toplam Sıvat Sayısı

Akçadağ 53

Arapgir 51

Arguvan 45

Battalgazi 30

Darende 60

Doğanşehir 90

Hekimhan 36

Kuluncak 36

Yazıhan 33

Yeşilyurt 66

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ