Kent Konseyinden Şiirli Fotoğraf Sergisi

Kent Konseyinden Şiirli Fotoğraf Sergisi

23 Eylül 2016 463 views 0

Malatya Büyükşehir Kent Konseyi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubunun organizasyonunda Malatyalı şair ve fotoğrafçı Hasan Basri TUNCEL’in 1960 yılından günümüze kadar çektiği Malatya temalı 105 adet fotoğraf ve şiir Malatya Park AVM de sergilendi. Çekilen fotoğrafların üstüne fotoğrafın konusu ile ilgili yine kendisine ait şiirleri de yazan Hasan Basri TUNCEL bu özelliği ile Türkiye’de bir ilk.

Malatya Park AVM’ de düzenlenen sergi açılışına Kent Konseyi Genel Sekreteri Abdullah Pektaş, Kamu Kurum ve Kuruluş Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Muhtarlar ve sanatseverler büyük ilgi gösterdi.

Büyükşehir Kent Konseyi Genel Sekreteri Abdullah Pektaş, Fransız Yazar Emile Zola’nın “Eğer bir şeyleri fotoğrafını çekmediyseniz o şeyi gerçekten gördüğünüzü iddia edemezsiniz” cümlesine atıfta bulunarak “Hızlıca akıp giden hayatın içerisindeki kareleri, önemli anları çoğunlukla kaçırıyoruz. Fakat bir fotoğraf makinesinin deklanşörüne basan bir parmak ve onun arkasındaki irade hayatı bir anlama dolduruyor ve hayatı, resimdeki duyguyu, atmosferi, fakirliği, heyecanı ve tutkuyu öyle bir güzel ifade ediyor ki biz onu daha rahat müşahede edebiliyoruz.”dedi.

Pektaş, Hasan Basri TUNCEL’in 1960 yılından günümüze çektiği fotoğrafların üstüne yazdığı şiirlerle düzenlenen serginin anlamlı olduğunu ifade ederek, “Emeklerinden dolayı Hasan Basri TUNCEL’e çok teşekkür ediyorum.”dedi.

Fotoğrafçı/Şair Hasan Basri Tuncel, fotoğraflarının sergilenmesinden duyduğu mutluluğu ifade ederek, Türkiye de ilk defa şiirli fotoğraf sergisi düzenlendiğini söyledi. Hasan Basri Tuncel, “Serginin hazırlanmasına destek veren Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Çakır’a ve Büyükşehir Kent Konseyi Genel Sekreteri Abdullah Pektaş’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

Haci Bektaşi Veli Kültür Merkezi Vakfı Başkanı Hasan MEŞELİ, bir milletin geleceğini, milli ve manevi değerlerini yansıtmanın o topluma sahip çıkmak olduğunu vurgulayarak, “Kadim Malatya’nın tarihten gelen güzellikleri ile 50-60 yıldan beri çekilen fotoğrafları toplumsal hayata kazandıran, Hasan Basri TUNCEL’e teşekkür ediyorum.” dedi.

Malatya Kızılay Başkanı Umut YALÇIN, Malatya güzellikleri ile ilgili şiirleri görsellikle yansıtan serginin çok anlamlı olduğunu vurgulayarak, bu değerlere sahip çıkmanın toplum olarak görevimiz olduğunu dile getirdi.

Büyükşehir Kent Konseyi Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubu Temsilcisi Mesut Çitil, “Malatya’nın 60 yılını küçük karelere sığdıran bu anlamlı sergide kısa şiirlerle birlikte bir zaman yolculuğu yaşadık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Malatya Musiki Derneği Başkanı Mehmet Tunç Yıldırım, “ Foto-Şiir sergisi Malatya’nın tarihi dokusuyla birlikte kültürel yapısını yansıtıyor. Sergi Malatya’nın gelenek ve göreneklerini yansıttığı için herkesin bu sergiye gelip Malatya’mızın geçmişten günümüze kadar nasıl değiştiğini görmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bizlere Malatya’nın tarihini fotoğraflarla yaşatan Hasan Basri TUNCEL’e ve bu sergiyi hazırlayan Büyükşehir Kent Konseyine teşekkür ediyorum.” dedi.

Genel Sekreterlikten alınan bilgiye göre “Hasan Basri Tuncel Foto-Şiir” sergisi 23 – 25 Eylül tarihleri arasında Malatya Park AVM’ de fotoğraf ve şiir severlerin beğenisine sunulacağı belirtildi.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ