MASKİ-CBS Sistemi Hayata Geçirildi

MASKİ-CBS Sistemi Hayata Geçirildi

01 Ağustos 2016 449 views 0

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, Malatya’daki tüm bölgelerde yapılan altyapı ve üstyapı çalışmalarına ait verilerin dijital ortama aktarılmasını amaç edinen Coğrafi Bilgi Sistemi’ni (CBS) hayata geçirdi.

Sistem hakkında bilgiler veren Malatya Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, hizmetin en iyisini sunabilme amacıyla teknolojiyi yakından takip ettiklerini belirterek, sistem sayesinde her türlü altyapı ve üstyapı tesislerinin konum ve nitelik bilgilerinin ilişkilendirilerek paylaşıma sunulduğunu söyledi. Coğrafi Bilgi Sistemi’nin (CBS) MASKİ’nin şeffaf yönetim anlayışının bir sonucu olduğunu kaydederek, “CBS, konuma dayalı gözlemlerle elde edilen grafik ve grafik-olmayan verilerin toplanması, saklanması, işlenmesi ve kullanıcıya sunulması işlevlerini bütünlük içerisinde gerçekleştiren bir bilgi sistemidir. Bu amaç doğrultusunda MASKİ-CBS kurulmuş olup kullanıma açılmıştır.

Kente ne kadar hâkimiz? Sorusunun cevabını ne kadar verilebiliyor isek kenti de o kadar iyi yönetiyoruz demektir. Kente hâkim olmanın yolu ise kente ait her tür bilginin yöneticiler tarafından bilinmesinden geçmektedir. Kente ait alt ve üst yapıların (içme suyu hatları, kanalizasyon hatları, yağmursuyu hatları, hizmet binaları, su depoları, arıtma noktaları vb.) bilgileri MASKİ-CBS’ye girilmektedir. Bu veriler üzerinde çeşitli değerlendirme ve sorgulamalar yapılarak yöneticilerin bilgi ve tedbir alması sağlanmaktadır. Malatya Büyükşehir Belediyesi ve paydaş kurumlarla (Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü) koordineli çalışarak veriler güncel tutulmaktadır. Şehirde birçok kazı kurumunun olduğu ve bunların özellikle kendileri dışındaki kurumların alt yapı verilerine ihtiyaç duyduğu görülmüştür. MASKİ-CBS ile kurumların bu verilerden faydalanmaları ve kazı çalışması esnasında alt yapılarımızın zarar görmelerinin önlenmesi amaçlanmaktadır. MASKİ-CBS şahsa dayalı ve mahkûm olan bilgi anlayışının terk edilerek bilginin tekelleşmesini ortadan kaldırmaktadır. Coğrafi veriler ulusal standartlarda üretilerek, ihtiyaç duyan tüm birim ve kurumlara sunulmaktadır.

Malatya’nın tüm merkez ve kırsal alt yapısının bilgilerini tutan MASKİ-CBS ile birlikte yapılan yatırımlar daha sağlıklı bir şekilde takip edilmektedir. Malatya merkez ve kırsal bölgelerde bulunan hatların durumu hakkındaki tüm veriler dijital ortama aktarılmaktadır. Malatya’nın herhangi bir bölgesine gidildiğinde orada bulunan içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu hatlarının durumu ve bilgilerine ulaşılması ve artan nüfus karşısında çeşitli analizler yapılabilmektedir. MASKİ-CBS ile tüm ekiplerimiz hem daha seri ve daha hızlı çalışabilecek hem de sahaya hâkimiyetleri artacaktır. Böylece iş gücünün artışı da sağlanarak halkımıza daha iyi hizmet verilecek” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ