İnönü Üniversitesi Türkiye’de ilk 50’ye Giremedi..

30 Aralık 2017 547 views 0

TÜBİTAK’ın üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıraladığı “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi” sıralamasına, Türkiye’de ilk 50 üniversite girerken, Malatya İnönü Üniversitesi bu yıl da sıralamada yer almadı.
TÜBİTAK’ın ilk kez 2012’de hazırladığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile her yıl Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi 50 üniversitesi belirleniyor. 2017 yılı değerlendirme endeksinde Malatya İnönü Üniversitesi bir kez daha yer almadı.

2012 ve 2013 yıllarında yapılan değerlendirmelerde de İnönü Üniversitesi ilk 50’ye girmeyi başaramamıştı. 2014 Yılında da ilk 50’ye giremeyen İnönü Üniversitesinin bu durumu TÜBİTAK ve Üniversite camiası arasında üzüntü ile karşılanmıştı.

Üniversitelerin bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, işbirliği ve etkileşim, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü, ekonomik katkı ve ticarileşme başlıklarındaki performanslarına göre sıralandığı ve ilk 50’ye girenlerin isimlerinin açıklandığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2015 yılı sıralamasına girdi. 48. Sırada yer alan İnönü Üniversitesi,43’ncı kuruluş yıldönümünü kutlayan İnönü Üniversitesi ilk 50 Üniversite içerisinde yer almasına rağmen, bölgedeki illerde aynı tarihlerde kurulmasına rağmen alt sıralarda yer alması dikkati çekti.
TÜBİTAK her yıl büyük önem verdiği Üniversite değerlendirmesinde Malatya İnönü Üniversitesinin 3 yıldan bu yana yer almaması kamuoyunda da şaşkınlık yarattı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nda (TÜBİTAK), “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2017” sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, Sabancı Üniversitesi, Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi üniversitesi oldu.

Bu üniversiteyi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Gebze Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Boğaziçi Üniversitesi izledi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Malatya