İnönü üniversitesinde down sendromlular İçin kafe açıldı.

21 Mart 2018 482 views 0

Malatya İnönü Üniversitesi Engelsiz İnönü Topluluğu ile Malatya Down Sendromlular Derneği, Down Sendromlular Günü’nde farkındalık oluşturmak amacıyla İnönü Üniversitesi’nde down kafe açtı. Down kafede sadece down sendromlu çocuklar sipariş alıp, servis yapıyor.

Kafeyi ziyaret ederek, down sendromlu çocuklarla bir araya gelen İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “Down Sendromlular Farkındalık Günü’nde 8 down sendromlu yavrumuz üniversitemizin Mudanya Meydanı’nda bir kafe işletiyorlar. Kendileri siparişleri alıp, hazırlayıp, servis yapıyorlar. Üniversitemizde Engelsiz İnönü Topluluğumuz ve diğer engelsiz birimlerimiz ile Malatya Down Sendromlular Derneği’nin ortak düzenlediği bir etkinlik. Üniversite olarak arkalarındayız ve sonuna kadar destek veriyoruz. Ben istiyorum ki bu yavrularımıza üniversitemizde bir kafe açalım, sık sık yavrularımızı tüm gün olmasa da haftanın belirli günleri down kafede bir araya gelelim, sipariş alıp servis yapsınlar. Çok başarılı çalışmalara imza atıyorlar, bunu toplumdaki herkesle paylaşmamız gerekiyor. Onlarla hayatı iç içe yaşamaları gerekiyor. Aileleri de bundan çok memnun ve mutlu oluyorlar” dedi.

Malatya Down Sendromlular Derneği Başkanı Mehmet Ilkım ise “Malatya Down Sendromlular Derneği olarak Engelsiz İnönü Topluluğumuz ile ortaklaşa ilk defa down kafeyi kurduk. Down sendromlu çocukların çalıştığı, servis ve satış yaptığı bir kafe. Bir farkındalık oluşturmak istedik. Toplumumuzun da down sendromlu çocuklarımıza gereken değeri vermesini istiyoruz. Sosyal alanlarda gördükleri zaman bu çocuklarımıza acıyarak bakmasınlar, onları olduğu gibi kabul etsinler. Down sendromu bir rahatsızlık ya da hastalık değil bir farklılıktır. Sosyal sorumluluk projesi oluşturduk. Down kafede, down sendromlu çocuklarımız çalışıyor, bu kafe büyük ilgi gördü” dedi.

Engelsiz İnönü Topluluğu Başkanı Seher Çelik, “Down Sendromlular Günü’ne özel down sendromlu arkadaşlarımızı topluma katmak, onları toplumdan izole etmemek için down kafe projesini hayata geçirdik. Down sendormlu arkadaşlarımız insanlarla nasıl iletişim kurmaları gerektiğini öğreniyorlar. İnsanlara artı bir kromozomla çokta farklı olmadıklarını gösteriyorlar. Çok büyük bir talep var. Umarım toplumda bu tür faaliyetler olur ve toplum engelli bireyleri, down sendromluları ve diğer dezavantajlı grupları izole etmez, onlarla birlikte yaşamaya çalışır” ifadelerini kullandı.

Down Kafede çalışan İbrahim Ilkım ise “Kafede çalışıyoruz. Yiyecek, içecek dağıtıyoruz. Çok eğlendik” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Malatya