KİRAZ,“SENDİKALAR SİYASİ PARTİLERE YÖN VERMESİ GEREKİR”

06 Mart 2018 431 views 0

Demiryol- İş Sendikası ve Türk İş’e bağlı Sendika Temsilcileri CHP İl Başkanı Enver Kiraz’ı ziyaret etti.

KIRAZ ; HIZLI TREN MALATYA İÇİN YAVAŞ..

“SENDİKALAR SİYASİ PARTİLERE YÖN VERMESİ GEREKİR”
Sendika temsilcilerinin ziyaretinden memnun oldukları ifade eden CHP İl Başkanı Enver Kiraz, sendikaların örgütlü toplum olarak siyasi partilere yön vermesi gerektiğine vurgu yaparak, “
Bizler Sendikaların gücüne inanıyoruz ve her zaman bunu savunuyoruz. Her zaman tarafsız, bağımsız, işçinin özgür iradesiyle sendika hakkını kullanabildiği, sendikalara üye olabildiği veya istifa edebildiği yapıların oluşması gerektiğine inanıyoruz. Sendikaların gerçekten işçilerin hakkı, hukuku, adaleti noktasında her zaman bir mücadele içinde olmasını destekleyen ve sendika toplumlarında demokrasinin önemli bir unsuru olduğunu ve bu sendikaların örgütlü toplum olarak siyasi partilere yön vermesi gerektiğine inanıyoruz

. Tabi işçinin emeği gücüne de inanan bir partiyiz, çünkü onlar üretiyorlar. Emek demek, ekmek demek, eve aş ve huzur demektir. Bu anlamda her zaman işçilerin yanında olduğumuzu ifade ediyoruz.

Son dönemlerde şu bir konu var, Asgari ücretin düşük olduğunu 2 bin lira seviye getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz ve asgari ücretliden devletin vergi almaması gerektiğini ısrarla savunuyoruz. Ve yıllardır savunduğumuz taşeron işçi konusunun ortadan kaldırılmasını istiyoruz, bu bir adım oldu ama yeterli değil. Demiryolu ile ilgili olduğu için şunu da ifade etmekte fayda var; Malatya için hızlı tren konusunda uzun süredir konuşuluyor, gündeme getiriliyor ama adımların biraz geç atıldığı konusunda da çeşitli serzenişlerimiz var. Erzincan gibi Malatya’dan küçük iller çok daha erken tanışıyorlar, Malatya’nın da bir an önce hem hızlı trenle tanışması gerekiyor hem de İskenderun, Mersin limanlarını da bağlayan sistemin de bir an önce devreye gitmesi gerektiğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

“UYGULAMA PROJESİ İHALE AŞAMASINDA”
Hızlı trenle ilgili konuyu gündeme alan Demiryolu iş Sendikası ve Türkiye iş Sendikası temsilcisi Nurettin Öndeş, proje ile ilgili gelinen son noktayı hatırlatarak şunları ifade etti, “Demiryolu iş sendikalarından 12 il bize bağlı ve konuda hükümete iletilmesi gereken konuları bizler iletiyoruz. Malatya’da hızlı trenle ilgili 2023 yılında gündeme alınacaktı. Biz demiryolu sendikası olarak bu konunun ciddi takipçisi olduk. 2015 yılında Ak Partili milletvekillerine hızlı trenle ilgili bilgileri kendilerine aktardık, lojistik köy 2015 yılında istatistik olarak gündeme gelmişti, 1,5 yıl sendika olarak bekledik. Bu konuda doğunun bütün vekillerine dosyalarını sunduk. Bizler doğuda 22 vekille demiryollarının Malatya’da 5. Bölge olarak kalmasını sağladık. Hızlı tren konusunda da bugün ki Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci beyle görüştük ve kendileri de ciddiyetle ilgilendi. Hızlı trene ilgili proje ihalesi 2017 yılının 6. Ayında bitti, şuanda uygulama projesi ihale aşamasına geldi. Gümrük bakanlığı Ortadoğu lojistik merkezi varmış ve ben bilmiyordum. Gümrük Bakanımızın desteğiyle o da Malatya’ya getirildi. Birçok yapılan proje ile yaklaşık 10 bin insan evine ekmek götürecek. Lojistik köyler uygulama aşamasına geldi, yer verildiğinde çalışmalara başlanılacak. Biz burada emeği geçen bütün siyasi partilerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Bölge ile ilgili bütün sorunları gerek Hükümete ve gerek ana muhalefete sunuyoruz. Alt yapı ve ulaşım gibi birçok sorunları gündeme getiriyoruz. Bu konuyla ilgili kitap bastık, bütün siyasilerimize taktik ettik.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Malatya