Hasan Eblaşi El Palevi Hazretleri Anıldı

Hasan Eblaşi El Palevi Hazretleri Anıldı

30 Ekim 2016 498 views 0

Elazığ Belediyesi tarafından şehrin manevi şahsiyetlerini yeni nesillere tanıtma amacıyla düzenlenen ‘Aziz Şehrin Aziz Şahsiyetleri’ programlarının yedincisinde ilimizin önemli kanaat önderlerinden “Hasan Eblaşi El Palevi Hazretleri” anıldı.

Elazığ Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Araştırmacı-Yazar Sami Yılmaz, Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Enver Çakar, 100. Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayati Aydın, Kovancılar Eski Belediye Başkanı İlahiyatçı Bekir Yanılmaz, Ziraat Bankası Eski Bölge Müdürü M. Faruk Ülgen, Vakiflar Genel Müdürlüğü Arşiv Uzmanı Hilal Aydemir ve Araştırmacı-Yazar Serdar Karabulut konuşmacı olarak katıldı.

Kuran Tilaveti’nin okunmasıyla başlayan programda katılımcılara Palu’da Vakıf ve Medreseler ile toplumdaki öneminin yanı sıra Hasan Eblaşi El Palevi Hazretleri’nin hayatı ve manevi kişiliği hakkında bilgiler verildi.

BAŞKAN YANILMAZ: “ELAZIĞ’IMIZ KADİM BİR TARİHE SAHİPTİR”

Programın açılış konuşmasını yapan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “30 Mart 2014 tarihinde göreve geldiğimiz günden bugüne kadar sosyal ve kültürel etkinliklere çok önem verdik. Elazığ’ımız kültürüyle kadim bir tarihe kadim bir sanata ve kadim bir geçmişe sahiptir. Ve bu kültürün bu tarihin bu sanatın ortaya çıkarılması gerek. Bizler de Elazığ Belediyesi olarak bu mahiyette 322 tane program gerçekleştirdik. 30 aylık bir görev süresi içindeyiz ve her hafta 3 etkinlik gerçekleştirmiş durumdayız. Elazığ Belediyesi olarak bu doğrultuda sanat, edebiyat, tarih ve kültür içerikli programlarımızı gerçekleştirmeye devam edeceğiz” dedi. Başkan Yanılmaz, konuşmalarında Bu programın değerli şahsiyetlerini sadece usulen anmayı amaçlamadığının altını çizerek, “Bu programları

değerli büyüklerimizin bize rehber olacak fikirlerini, düşüncelerini günlük yaşamımızda uygulayabilmek ve yaşatabilmek için düzenliyoruz” diye konuştu.

“Sevenlerinin Dilinden Eblaşi Hazretleri” sinevizyon gösterisi ile katılımcılara bilgilerin verildiği programda Konuşmacılar tarafından Hasan Eblaşi El Palevi Hazretleri’nin hayatı, fikirleri, örnek yaşamı ve eğitime verdiği önem anlatıldı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ