Doğadaki Canlılara Sahip Çıkmak Hepimizin Görevi

Doğadaki Canlılara Sahip Çıkmak Hepimizin Görevi

22 Eylül 2016 483 views 0

YEŞİLYURT BELEDİYESİ VETERİNER İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ, YARALI DOĞAN’I TEDAVİ ETTİ

“Doğadaki Canlılara Sahip Çıkmak Hepimizin Görevi”

Yeşilyurt Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, kanadındaki yaralanmadan dolayı uçmakta zorlanan doğan kuşunu tedavi ederek doğaya bıraktı.

Hekimhan İlçesinde duyarlı vatandaşlar tarafından yaralı halde bulunan dünyanın en hızlı yırtıcı kuşu olarak bilinen doğan kuşu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğüne teslim edildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü yaralı doğanı vakit kaybetmeden Yeşilyurt Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerine teslim etti. Yaralı kuşa anında müdahale eden veteriner ekipleri, kuşun kırık kanadına cerrahi müdahalede bulundu. Kanadı tedavi edilen doğan, yeniden doğaya bırakıldı.

Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çınar, yaralı doğan kuşuna uygulanan tedavi hakkında yaptığı açıklamada, “Doğa ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü tarafından Veteriner İşler Müdürlüğümüze yaralı vaziyette getirilen doğan kuşuna uzman ekiplerimiz tarafından gerekli cerrahi müdahalede bulunuldu. Başarılı geçen operasyondan sonra belli bir süre kontrol altında tutulan doğan kuşunun doğal yaşantısını devam ettirebilmesi için doğaya bıraktık. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile Veteriner İşler Müdürlüğü ekiplerimize doğan kuşunun eski sağlığına kavuşup doğaya bırakılması sırasında yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmasının sonunda vatandaşlara çağrıda bulunan Başkan Yardımcısı Çınar, “Yaralı ve hasta bir şekilde bulunan kuşların Yeşilyurt Belediyesi Veteriner işler Müdürlüğüne getirilmesi halinde gerekli müdahale yapılarak, yeniden doğaya bırakılacaktır. Bu konuda tüm vatandaşlarımızın duyarlı olmalarını bekliyoruz. Doğadaki tüm canlılara sahip çıkmak hepimizin görevi olmalıdır” şeklinde konuştu.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ