Siyah Karpuz’da Hasat Zamanı

Malatya’nın Battalgazi İlçesi Fırat Sahil Kenarında onlarca yıldır yetiştirilen yöreye has Siyah Karpuz tadı ve aromasıyla yiyenlere ferahlık veriyor.

01 Ekim 2021 472 views 0

Yazın vazgeçilmez tatlarından olan Karpuz mevsim sonuna doğru hasadı da bitmek üzere. Sulu yetiştirilen karpuzların hasadı sona ererken susuz yetiştirilen Karpuzların hasatı ise devam ediyor.

Malatya’nın önemli ürünlerinden yerli Karpuz diye bilinen Siyah Karpuz Battalgazi’nin bereketli topraklarında Çiftçiler tarafından ekilirken Fırat’ın serin sularından verilerek yetiştirilir, çekirdekleri ise Kışın evlerde kurutularak çerez olarak çıtlatılarak yenirdi.

Kiloları 25- 30 Kg kadar büyüyen siyah Karpuzların ekimi azalırken Battalgazi İlçesi Yarımcahan Mahallesinde Siyah Karpuz ekme geleneğini ise Malatya Eşraflarından İş İnsanı Şemsettin Alkan halen sürdürüyor.

Yerli tohumlar ile Fıratın bereketli topraklarında yetiştirdiği Siyah Karpuzları gelen misafirlerine de ikram eden İş İnsanı Şemsettin Alkan” Babadan ve Dededen gördüğümüz ekim tekniğiyle tamamen organik hiçbir ilaç, Kimyasal ve gübre kullanmadan yetiştirdiğimiz bu bölgeye has Siyah Karpuz Tadı, Aroması ve ağızda bıraktığı lezzetiyle yiyenleri serinletiyor.

Sadece kendimiz ve misafirlerimiz için ektiğimiz Siyah Karpuz her yıl hasat zamanı dostlarımızla birlikte paylaşıyoruz, gelen misafirlerimize, komşularımıza ikram ediyoruz. Yıllarca bu bölgelerde sadece siyah Karpuz yetişir çekirdekleri ise iri ve siyah olduğundan kurutularak çerez olarak soğuk kış günlerinde sobanın önünde tüketilirdi.

İsteyenlere Siyah Karpuz tohumlarımızdan veriyoruz. Eksinler biçsinler diye. Bugün Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sayın Vahap Güner Başkanı Bahçemizde misafir ettik. Tamamen organik doğal Karpuzlarımızdan ikram ettik.”

Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Güner ise” Malatya’mızın özellikle Fırat Kenarında yetişen yörenin önemli ürünlerinden birisi olan Siyah Karpuz’u Battalgazi İlçesi Ağılyazı Mahallesinde İş İnsanı Şemsettin Alkan’ın tarlasında gördük.

Kendisini tebrik ediyoruz. Malatya’nın önemli ürünlerinden Siyah Karpuz’u tamamen doğal yöntemlerle yetiştirip geleneği devam ettirdiği için. Lezzeti çok güzel. Kabak aşısı gibi bir sorunu yok ve diğer karpuz cinslerine göre çok daha dayanıklı bir ürün.

İnsanların sağlık açısından doğal ve organik ürünlerin önemini kavramasından dolayı ilaç kalıntısı olmayan hormonsuz yerli ürünlere olan rağbeti aşikar. Bu nedenle Siyah karpuz gibi kendi bölgemizin ürünlerine başta tarım il müdürlüğü olmak üzere herkesin sahip çıkması gerekmektedir. Sağlıktan önemli başka bir şey olamaz.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.