Ağbaba Ne Kandık, Ne Kandırıldık

Ağbaba Ne Kandık, Ne Kandırıldık

18 Ağustos 2016 471 views 0

“Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak dimdikiz. Ne kandık, ne kandırıldık.”diyen Ağbaba, Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk davalarının tamamını izlediklerini, yaşanan tüm hukuksuzlukları haykırdıklarını belirterek, “O dönem bize ‘Darbeci,Ergenekoncu’ diyorlardı.Gerçekleri görmezden gelip, 15 Temmuz darbe girişimine ortam hazırlayanlar, yüzlerce insanın ölümüne sebep olanlar, mutlaka hesap vermeli “ dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi( CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba,beraberinde İl Başkanı Enver Kiraz ve parti yöneticileriyle Kuluncak İlçe Örgütünde partililer ve muhtarlarla bir araya geldi.

Bir ay önce tüm Türkiye’nin gündeminin değiştiğini, halkın tamamının mücadelesiyle darbe girişiminin püskürtüldüğünü belirterek sözlerine başlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Darbe girişimi başarılı olsaydı iç savaş olurdu. Yaklaşık 1 aydır darbe girişimi protesto ediliyor. Ancak bu noktaya nasıl gelindiğini de unutmamak ve sorgulamak lazım. Darbeyi yapan insanlar başka bir ülkeden gelmedi. Devlet orduya sızdı. Generallerin yarısı darbeye karışmış. Görünen o ki askeriyede herkesin gördüğü gerçekler birileri tarafından görmezden gelinmiş. Orduya kendi kafalarına uygun insanları yerleştirdiler. Kendi gibi düşünmeyenleri tasfiye ettiler.Sonuç ortada” dedi.

ASKERİYENİN DOKULARIYLA OYNADILAR

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba; “Her zaman çoğunluğun söylediği doğru olmuyor. 1980 Anayasası %92 oyla kabul edildi. Anayasanın Türkiye’ye neler yaşattığını söylememe gerek yok, herkes biliyor. 12 Eylül 2010 referandumuna da tüm Türkiye’den % 58 , Malatya’dan % 75 evet oyu çıktı.Referandumdan sonra yargı bir gurubun eline teslim edildi. ‘Yanlış yapıyorsunuz’ dedik. Bu kararlar Türkiye’yi felakete götürür dedik. Ama ‘Yargıda saltanatları kıracağız’ dediler, yargıyı bir gurubun eline verdiler.İşte o gurup Ergenekon davasını, Balyoz davasını, askeri casusluk davasını açıp, pırıl pırıl askerleri hapse attı.Askeriyenin dokularıyla oynadılar” ifadelerini kullandı.

ASKERİNİ CEMAATE KENDİ ELLERİYLE TESLİM ETTİ

Kumpas davalarının ardından tüm cezaevlerini dolaşıp, mağdurları dinlediklerini ve gerçekleri kamuoyuna açıkladıklarını ifade eden Ağbaba; Balyoz Kumpasından yatan askerlerin yaşadıkları mağduriyeti kendilerine anlattıkları belirterek , tutuklu askerler; ‘Bize Necdet Özel geldi.Duruşmada uzun savunma yapmayın. Ben genel kurmay başkanlığı görevini makam peşinde olduğum için kabul etmedim. Ben bu görevi sizleri dışarı çıkarmak için kabul ettim. Uzun savunma yapmayın’ dediğini söylediklerini ifade etti. Ağbaba, “Bu kumpasa kurban giden subaylar da Necdet Özel’e inanıp, bazıları 45 saniye savunma yaptılar. Bazıları hiç savunma yapmadılar. Beklediler ki cezaevinden çıksınlar,ama hepsine 18-20 yıl ağırlaştırılmış hapis cezası verildi. Necdet O zaman da doğruyu söylemedi. Biz bu gerçekleri 2 yıl önce açıkladık. Necdet Özel bize dava açtı Şimdi ben üzgünüm diyor. Sen üzgün olamazsın, sen yargılanacaksın. Sen bunun hesabını vermelisin. Sen, TSK’nın 100 yıllık geleneğini bozdun.Sırf o koltukta oturmak için, dönemin başbakanına yaranmak için sen

kendi personeline sahip çıkmadın. O davalarda askerlerini cemaate kendi elinle teslim ettin.”şeklinde konuştu.

GERÇEKLERİ GÖRMEZDEN GELENLER HESAP VERSİNLER

“Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak dimdikiz. Biz ne kandık, ne kandırıldık.”diyen Ağbaba; “ Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk davalarının tamamını izledik. Oradaki hukuksuzluğu haykırdık. O zaman Malatya’daki milletvekilleri bize ‘darbeci’ diyorlardı. ‘Ergenekoncu’ diyorlardı. O dönem bu sürece ortam hazırlayanların tüm halktan özür dilemesi lazım. Gerçekleri söylememize rağmen darbeci dedikleri ve eleştirdikleri bizden özür dilemeleri lazım. Ardından da siyaseten hesap vermeleri lazım.Bu kadar insanın ölümüne sebep oldular,elbette bunun hesabının verilmesi lazım.”dedi.

Ağbaba ve beraberindekiler daha sonra Kuluncak merkezinde esnaf ziyareti gerçekleştirerek, esnafların sorunlarını dinlediler.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ