Ağbaba, Usta Öğreticilerin Sorunlarını Gündeme Getirdi

Ağbaba, Usta Öğreticilerin Sorunlarını Gündeme Getirdi

14 Temmuz 2016 604 views 0

“DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE EĞİTİCİLERE BU MUAMELE YAPILMAZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Halk Eğitim Merkezlerinde görev yapan usta öğreticilerin devlet tarafından mevsimlik işçi gibi görüldüğünü belirterek, “Dünyanın hiçbir yerinde eğiticilere bu muamele yapılmaz” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı halk eğitim merkezlerinde (HEM) usta öğretici olarak kadrosuz görev yapan binlerce eğitimci, kamuda asıl işi yaptıklarını belirterek yıllardır kadro talep ediyorlar. Sayıları 18 bini bulan kadrosuz usta öğreticiler asıl işi yapmalarına rağmen kadrolu usta öğreticiler ile aralarında özlük hakları bakımından çok büyük fark olduğunu belirtiyorlar.

MEB MEMUR, ÇALIŞMA BAKANLIĞI İŞÇİ GÖRMÜYOR

Daha önce de TBMM’de konuyu gündeme getiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Türkiye’nin her ili, ilçesi hatta köyünde görev yapan kadrosuz usta öğreticiler, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çalışıyorlar, ancak MEB onları memur olarak görmüyor, Çalışma Bakanlığı da işçi olarak görmüyor. Giyim, bilgisayar, el sanatları ,makine nakışları gibi branşlarda uygulamalı meslek eğitimi veren , her an işten çıkarılma korkusuyla 15-20 yıldır çalışan usta öğreticiler bulunmaktadır.”ifadelerini kullandı.

BAZI EĞİTİCİLER KURS YERİ KİRASINI KENDİLERİ ÖDÜYORLAR

“Kadrolu eğitimcilerle aynı işi yapan ama devlet tarafından mevsimlik işçi gibi görülen usta öğreticiler sorunlarına çözüm istiyorlar.” Diyen Ağbaba, “Çoğu usta öğretici evine ekmek götürmek için kurs yerlerini kendileri bulmak zorunda kalıyor. Şanslı olanlar SODES projelerinden bir süreliğine eğiticilik yapıyor. Pek çok usta öğretici ise kirasını, elektrik-su parasını kendisi ödeyerek kurs açmak zorunda kalıyor. Dünyanın hiçbir yerinde eğiticilere bu muamele reva görülmez” dedi.

DİYANET’E VAR, MİLLİ EĞİTİME YOK

Usta öğreticilerin kadro veya sözleşmeli çalışma talebinin yıllardır devam ettiğini kaydeden Ağbaba, “AKP Hükümeti canı isteyince, istediği kurumlardaki usta öğreticilere kadro veriyor. Geçtiğimiz yıllarda Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda ek ders ücreti karşılığında görev yapan Kur’an kursu öğreticilerine Kanun Hükmünde Kararname ile kadro verilmişti. Aynı statüde yer alan, pek çoğu üniversite mezunu olan MEB’na bağlı kurumlarda görev yapan usta öğreticilere kadro verilememesinin sebebinin açıklanması gerekiyor” dedi.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ