Bu Bilgileri Kim Sızdırıyor!

Malatya’da iddiaya göre; devlet kurumlarında başlayan bilgi ticareti aldı başını gidiyor. Özellikle İş Kazası ve Trafik kazası geçiren vatandaşların bilgileri kurumlarda çalışan bazı şahıslar tarafından Veri Simsarlarına satılıyor. Vatandaşların TC Kimlik numarası, telefon numarası gibi kişisel bilgileri Hukuk Bürolarına, ya da Sigorta şirketlerine sızdırılıyor. Yıllardır süre gelen bu garabete dur diyen yok!

03 Şubat 2021 13.448 views 0

“Şu tarihte iş kazası geçirmişsiniz” veya “ Şu tarihte trafik kazası geçirmişsiniz” diyerek vatandaşları arayan Hukuk Büroları ve Sigorta Şirketleri arasında adeta bir yarış var. Bu yarış vatandaşların kişisel verilerinin Hukuka aykırı olarak başkasına verilmesi, yayılması ve ele geçirilmesine kadar gitti.

Hastane Acil servislerinde yaşanan yoğunluk ve karmaşa ile gün sonunda Hastaların kişisel verileri Veri Simsarları tarafından sızdırılıyor. Hukuk Büroları ve Sigorta Şirketleri tarafından vatandaşların iletişim numaraları ve kimlik bilgileri ele geçirilerek aranıyor ve sigorta paketleri ve dava açma teklifleri sunuluyor.

Vatandaşların “Kimlik bilgilerimi nereden buldunuz” sorusuna “Sistemimize düşüyor. Havuz sisteminden alıyoruz.” cevabını veren bu kişilere bilgileri kim sızdırıyor sorusu ise akıllarda.

Hukuka aykırı olarak kişisel verilerin başkasına verilmesi, Kişisel verilerin hukuka aykırı olarak yayılması ve kişisel verilerin ele geçirilmesinin yasal yaptırımı nedir? Vatandaşın bu konuda yasal hakkı nedir? Veri Simsarlarına karşı dikkat edilmesi gereken durumları Avukat Şeyda Öztürk Aslan ile görüştük.

Öncelikle 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilgi veren Avukat Şeyda Öztürk Aslan,” Kişisel verilerin korunması 7 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6698 sayılı kanun ile resmiyet kazanmıştır. Kişisel verileri koruma kanununun amacı, kişisel verilerin işlenmesinde başta özel hayatın gizliliği olmak üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyacakları usul ve esasları düzenlemektir.” dedi.

Kişisel verilerin Hukuka aykırı şekilde başkasına verilmesi, yayılması ve ele geçirilmesi konularına değinen Avukat Şeyda Öztürk Aslan,” Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçu, kişinin hayatının gizli alanında kalması gereken ve herkes tarafından bilinmeyen kişisel verilerin hukuka aykırı bir şekilde ele geçirilmesi, başkasına verilmesi veya yayılması ile meydana gelir. Uygulamada bu suça, “kişisel bilgilerin ele geçirilmesi suçu” da denilmektedir. Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçu, TCK’nın 136 maddesinde seçimlik hareketli bir suç olarak düzenlenmiştir. Bu nedenle, aşağıdaki üç seçimlik hareketten herhangi birinin yapılmasıyla failin cezalandırılması gerekir: Hukuka aykırı olarak kişisel verilerin başkasına verilmesi, Kişisel verilerin hukuka aykırı olarak yayılması, Kişisel verilerin ele geçirilmesi. Bahsi geçtiği gibi dava konusu bu suç artık “kamu davası” olarak görülmekte ve hemen işlemlere savcılık ve mahkeme re’sen başlatır. Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme, yayma veya ele geçirme suçunun cezası 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasıdır TCK md. 136). Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme, yayma veya ele geçirme suçu nedeniyle hükmedilen cezalar arttırılmalıdır: Suçun kamu görevlisi (memur, belediye zabıtası, avukat, hakim, savcı) tarafından ve görevinin verdiği yetki kötüye kullanılmak suretiyle bu suç işlenirse yukarıdaki fıkralara göre verilecek cezalar 1/2 oranında arttırılarak hükmedilir. Belli bir meslek ve sanatın sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle bu suç işlenirse yukarıdaki fıkralara göre verilecek cezalar 1/2 oranında arttırılarak hükmedilir. Bu cezaların diğer bir yönü ise KVKK kanunu’na aykırı hareket edenler hakkında verilen idari para cezaları olup, Veri sorumluları siciline kayıt ve bildirim yükümlülüğüne aykırı hareket edenler hakkında Kişisel Verilerin Korunması Kanununun (KVKK) 18 inci maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendi uyarınca;  20 bin Türk lirasından 1 milyonTürk lirasına kadar, idari para cezası verilir. ” sözlerini kullandı.

Kişisel verilerin sızdırıldığını fark eden veya mağdur durumda kalan vatandaşların yasal haklarından bahseden  Avukat Şeyda Öztürk Aslan,” Bu sayede kişisel verileri ihlal edilen kişi Savcılık aracılığı ile suç duyurusunda bulunarak bu verileri kimin ya da kimlerin yaydığını ve bu kanunu ihlal ettiğini öğrenebilme hakkına ve hürriyetine sahip olup, cezalandırılmasını talep edebilir. Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçu, şikayete tabi suçlar kategorisinde değildir. Bu nedenle, suçun soruşturulması için müşteki tarafından şikayet başvurusu yapılması da gerekmez. Herhangi bir şekilde suçun işlendiği öğrenildiğinde, savcılık tarafından kendiliğinden soruşturma başlatılmalıdır. Vatandaşlardan talebimiz böyle bir haksızlığa maruz kalmaları halinde suç duyurusunda bulunarak işlem yapmalarıdır. Daha fazla mağduriyetin önüne geçilmesi amaçlanan bu kanun düzenlemesi mağduriyetlerin önüne geçmek için büyük bir adımdır. ” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla /Malatya Sonsöz Gazetesi

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.